REACH Co-op of North Texas 2022-2023 Application Calendar of Events
 

Manage Class Registrations

Fall 2022

1st Hour 2nd Hour 3rd Hour 4th Hour 5th Hour
Nursery/Preschool A
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Nursery/Preschool C
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Nursery/Preschool D
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
K - 2nd A
Taekwondo
Kindergarten - 5th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie
3rd - 5th A
Chronicles of Narnia
3rd - 5th
Leah Lorenz
3rd - 5th C
Taekwondo
Kindergarten - 5th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie
Apologia Astronomy A
3rd - 5th
Leslie Anderson
3rd - 5th D
Apologia Astronomy B
3rd - 5th
Amy Villarreal
6th - 8th A
Texas History
6th - 8th
Jenny Gouge
World Cultures
6th - 8th
Sara London
8th Grade English
8th
Jane Fuller
Physical Science
8th
Suzanne Phillips
Algebra 1
8th - 12th
Leah Lorenz
6th - 8th B
Intro to Spanish
6th - 8th
Flor Espinosa
7th Grade English
7th - 8th
Toyin Martin
General Science
7th
Sara London
6th - 8th C
6th Grade English
6th - 7th
Lisa Pfeifer
Apologia Anatomy and Physiology
6th - 8th
Stephanie Dix
6th-7th Grade Math
6th - 7th
Maria Padilla
6th - 8th D
Taekwondo
6th - 12th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie
9th - 12th A
Spanish 1
8th - 12th
Nora Quinones
Modern World History: Revolutions thru the Cold War
9th - 12th
Marilyn Short
9th Grade English
9th
Wendy Park
Advanced Biology
10th - 12th
Jennifer Cash
Precalculus with SAT Math
11th - 12th
Amy Bauer
9th - 12th B
Spanish 3
9th - 12th
Kim Leininger
US History
8th - 12th
Jenny Gouge
Chemistry
10th - 12th
Kristen Hoegenauer
Geometry
9th - 12th
Joel London
9th - 12th C
American Literature
10th - 12th
Wendy Park
Government and Economics
11th - 12th
Amy Bauer
World Literature
11th - 12th
Robyn Foster
Algebra 1
8th - 12th
Leah Lorenz
9th - 12th D
Spanish 2
9th - 12th
Kim Leininger
Biology
9th - 12th
Maria Padilla
9th - 12th E
Physics
11th - 12th
Joel London
9th - 12th F
Taekwondo
6th - 12th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie

Manage Class Registrations

Spring 2023

1st Hour 2nd Hour 3rd Hour 4th Hour 5th Hour
Nursery/Preschool A
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Infants
Nursery ; 0 y/o - 1 y/o
Amber Cordova
Nursery/Preschool C
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Tadpoles
Pre-School ; 3 y/o
Nursery/Preschool D
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
Frogs
Pre-School ; 4 y/o
K - 2nd A
Dr. Seuss Book Club
Kindergarten - 2nd
Mary Beth Oakley
Crafts
Kindergarten - 2nd
Lauren McCraw
Taekwondo
Kindergarten - 5th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie
At the Zoo
Kindergarten - 2nd
Anna Thrasher
K - 2nd B
Dinosaurs
Kindergarten - 2nd
Stephanie Fourroux
Intro to Spanish
Kindergarten - 2nd
Barb Padilla
Music
Kindergarten - 2nd
Marissa Neal
Space
Kindergarten - 2nd
Lauren McCraw
K - 2nd C
Tumbling and Creative Movement
Kindergarten - 2nd
Leslie Anderson
Math Fun
Kindergarten - 2nd
Mary Beth Oakley
50 States
Kindergarten - 2nd
Kellyn Rose
Five in a Row
Kindergarten - 2nd
Libby Stroh
3rd - 5th A
Minecraft Club
3rd - 5th
Marit Gaspar
Chronicles of Narnia
3rd - 5th
Leah Lorenz
Arts and Crafts
3rd - 5th
Stephanie Fourroux
Human Body
3rd - 5th
Lauren Valentine
3rd - 5th B
History of China
3rd - 5th
Stephanie Dix
Book Club
3rd - 5th
Alexis Lehtonen
Kid Business
3rd - 5th
Rachel Horne
ASL
3rd - 5th
Vickie Knochenmus
3rd - 5th C
Robotics
3rd - 5th
Rachel Horne
Ukulele
3rd - 5th
Marissa Neal
Taekwondo
Kindergarten - 5th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie
Apologia Astronomy A
3rd - 5th
Leslie Anderson
3rd - 5th D
Apologia Astronomy B
3rd - 5th
Amy Villarreal
6th - 8th A
Texas History
6th - 8th
Jenny Gouge
World Cultures
6th - 8th
Sara London
8th Grade English
8th
Jane Fuller
Physical Science
8th
Suzanne Phillips
Algebra 1
8th - 12th
Leah Lorenz
6th - 8th B
Intro to Spanish
6th - 8th
Flor Espinosa
Survival School
6th - 8th
Carin Bell
7th Grade English
7th - 8th
Toyin Martin
General Science
7th
Sara London
6th - 8th C
Guitar
6th - 8th
Marissa Neal
Chopped Cooking Challenge
6th - 8th
Kelly Fay, Marilyn Short
6th Grade English
6th - 7th
Lisa Pfeifer
Apologia Anatomy and Physiology
6th - 8th
Stephanie Dix
6th-7th Grade Math
6th - 7th
Maria Padilla
6th - 8th D
Photography
6th - 8th
Amber Cordova
Taekwondo
6th - 12th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie
Chopped Cooking Challenge
6th - 8th
Suzanne Phillips, Marilyn Short
Drama
6th - 12th
Lorelei Abercrombie
9th - 12th A
Spanish 1
8th - 12th
Nora Quinones
Modern World History: Revolutions thru the Cold War
9th - 12th
Marilyn Short
9th Grade English
9th
Wendy Park
Advanced Biology
10th - 12th
Jennifer Cash
Precalculus with SAT Math
11th - 12th
Amy Bauer
9th - 12th B
Spanish 3
9th - 12th
Kim Leininger
US History
8th - 12th
Jenny Gouge
Sociology
9th - 12th
Wendy Crawford
Chemistry
10th - 12th
Kristen Hoegenauer
Geometry
9th - 12th
Joel London
9th - 12th C
American Literature
10th - 12th
Wendy Park
Government and Economics
11th - 12th
Amy Bauer
World Literature
11th - 12th
Robyn Foster
Algebra 1
8th - 12th
Leah Lorenz
9th - 12th D
Art
9th - 12th
Lorelei Abercrombie
Bible Study
9th - 12th
Kellyn Rose
Spanish 2
9th - 12th
Kim Leininger
Biology
9th - 12th
Maria Padilla
9th - 12th E
Chopped Cooking Challenge
9th - 12th
Marilyn Short
Study Hall
9th - 12th
Physics
11th - 12th
Joel London
9th - 12th F
Study Hall
9th - 12th
Taekwondo
6th - 12th
Ruthie Falt, Lorelei Abercrombie
Drama
6th - 12th
Lorelei Abercrombie
9th - 12th G
Study Hall
9th - 12th
Study Hall
9th - 12th